تخمه آفتابگردان
0

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان : خصوصیات مورفولوژیکی

دانه آفتابگردان از یک پوسته و یک دانه تشکیل شده است که از یک پوشش دانه، دو لپه و یک جنین تشکیل شده است

پریکارپ به سه لایه تقسیم می شود، اگزوکارپ غشایی با کرک های کوتاه، مزوکارپ چرمی، سخت و ضخیم، اندوکارپ کرکی است. در داخل پوسته بذر دو لپه هیپرتروفیک و همچنین ریشه، جنین و جوانه بدون آندوسپرم وجود دارد. ریشه، جنین و جوانه در نوک بذر قرار دارند. پوسته بذر از دو لایه پوست بیرونی و پوست داخلی تشکیل شده و یک لایه سفید است.

میوه تخمه آفتابگردان آکنه است و در حفره آکنه یک دانه آزاد (هسته) وجود دارد و روی دانه لایه نازکی از پوسته دانه قرار دارد. رنگ میوه سفید، خاکستری روشن، سیاه، قهوه ای، بنفش و دارای راه راه پهن، راه راه باریک، بدون راه راه و … می باشد.یکی از  کشفهای جدید بشر این است  : که سه دانه (مغز) در حفره میوه آفتابگردان وجود دارد.

جوانه های گل آفتابگردان
جوانه های گل آفتابگردان

منطقه توزیع و کاشت تخمه آفتابگردان

منطقه توزیع و کاشت تخمه آفتابگردان و گل آفتابگردان در سراسر جهان توزیع می شود. دانه آفتابگردان روغنی عمدتاً درایران، روسیه ، ترکیه ، آرژانتین، چین ، … و سایر کشورها توزیع می شود و تخمه آفتابگردان اوکراینی رتبه اول فروش را در جهان دارد. آفتابگردان خوراکی عمدتاً در ایران و  شمال چین مانند مغولستان داخلی، سین کیانگ و گانسو توزیع می شود.ایران رتبه ۳۵ تولید تخمه آفتابگردان در کشور را دارد.

*جزئیات مغز تخمه آفتابگردان

  مغز تخمه آفتابگردان با دانه درشت ، پوسته ضخیم که عملکرد مغز کم است و حدود ۵۰ درصد را شامل می شود و محتوای روغن هسته به طور کلی ۴۰ تا ۵۰ درصد است. پوست آن بیشتر سیاه و سفید است.  مغز تخمه آفتابگردان برای استفاده در غذا ها ف شیرینی جات و بعنوان خوراکی مناسب است.

روغن آفتابگردان

دانه ها کوچک، مغزها پر و پر، پوست نازک و عملکرد دانه زیاد است که حدود ۶۵% تا ۷۵% را شامل می شود. محتوای روغن هسته به طور کلی به ۴۵% تا ۶۰% می رسد. پوست دانه های آفتابگردان که برای روغن گیری استفاده میشود بیشتر سیاه است. یا دارای نوارهای خاکستری که برای استخراج روغن مناسب است چرا که دانه های آفتابگردان با پوست های سیاه ماننده تخمه روغنی ، تخمه شمشیری یا تخمه بادامی داری روغن و چربی بیشتری است.

تاریخ گل آفتابگردان

 

تخمه آفتابگردان میوه آفتابگردان است. آفتابگردان متعلق به جنس هلیانتوس از خانواده  گل داوودی است . گل آفتابگردان بومی جنوب غربی آمریکای شمالی است، در اصل یک گونه وحشی بوده و پس از کشت برای مشاهده ، به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و در اوایل قرن شانزدهم به اروپا معرفی شد.

 

ارزش درمانی تخمه آفتابگردان

  1. ارزش درمانی تخمه آفتابگردان : محتوای چربی دا آفتابگردان می تواند به حدود ۵۰٪ برسد که عمدتاً چربی غیر اشباع است و کلسترول ندارد؛ محتوای اسید لینولئیک می تواند به ۷۰٪ برسد که به کاهش سطح کلسترول خون بدن انسان کمک می کند و برای محافظت از سلامت قلب و عروق مفید است.
  2. دانه آفتابگردان سرشار از آهن ، روی ، پتاسیم ، منیزیم و سایر عناصر کمیاب است که در پیشگیری از کم خونی و غیره تاثیر دارد و همچنینی دارای ویتامین های ای ، ای ۳ و ب ۱ میباشد. خوردن روزانه یک مشت تخمه آفتابگردان می تواند ویتامین مورد نیاز بدن انسان را تامین کنید
  3. برای تثبیت احساسات، جلوگیری از پیری سلولی و پیشگیری از بیماری های بزرگسالان مفید است.

۵٫در درمان بی خوابی و تقویت حافظه اثر دارد. اثرات پیشگیرانه خاصی بر سرطان، فشار خون بالا و نوراستنی دارد.

فواید تخمه آفتابگردان
فواید تخمه آفتابگردان

قطب تولید تخمه ایران

قطب تولید تخمه ایران : در شهر من خوی حداقل حدود چهارصد سال است که آفتابگردان کشت می کند. در دو دهه گذشته، تولید تخمه آفتابگردان در سراسر جهان به سرعت توسعه یافته است و خروجی تخمه آفتابگردان در جهان پس از سویا به یک محصول روغنی و اجیلی مهم تبدیل شده است و در شههر من خوی و کل کشورم ایران  به طور گسترده کشت می شود.

همچنین نام های مختلفی برای تخمه آفتابگردان در مکان های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال در چیتلا ، توحوم و در چین تخمه آفتابگردان را ژوانلیان نامیده اند، به این دلیل که آفتابگردان با خورشید می چرخد ​​و شکل آن شبیه نیلوفر آبی است ، بنابراین این نام را به خود گرفت؛ در مغولی به آن «نارنهوا» می گفتند که به معنای گل خورشید است. در زمان های قدیم، بسیاری از زنان مغولی “نارنهوا” نام داشتند.

برای مشاهده محصولات گل آفتابگردان و دانه های آجیلی آفتابگردان و خرید آنلاین اینجا کلیک کنید یا از قسمت فروشگاهی همین سایت اقدام کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X